Menu


Inne choroby tarczycy


Przeczytaj też

Wykrycie choroby Hashimoto

Diagnoza choroby Hashimoto na podstawie objawów, o których wspomina pacjent, nie jest możliwa. Lekarz, który zaczyna podejrzewać, że przyczyną dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta jest właśnie to schorzenie zazwyczaj zaleca wykonanie specjalistycznych badań. Ich celem jest przede wszystkim wykrycie w organizmie chorego przeciwciał przeciwtarczycowych, nawet ujawnienie się ich w wynikach badań nie daje jednak podstaw do tego, abyśmy mówili o chorobie Hashimoto ze stuprocentową pewnością.

Niewielka ilość przeciwciał tego typu może przecież występować w organizmie każdego z nas i sugerować szereg innych problemów z gruczołem tarczowym, a przecież wcale nie oznacza to, że każdy będzie musiał zmagać się właśnie z niedoczynnością tarczycy i jej konsekwencjami. Lekarze badają zatem nie tylko samą obecność, ale i stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych. Gdy diagnoza nadal budzi wątpliwości praktykuje się pobieranie tkanki tarczycy i przeprowadzanie jej badania histopatologicznego. Niekiedy podstawą do dalszych badań może być również wynik USG, sygnałem świadczącym o ryzyku występowania choroby Hashimoto jest bowiem pojawienie się hypoechogenicznego miąższu.

małgosia
Mam 3-letniego synka z Zespołem Downa. Właśnie wróciliśmy z Bydgoszczy od endokrynologa który podejrzewa u mojego Wojtusia chorobe Hashimoto. Bardzo się wystraszyłam, i teraz szukam informacji o tej chorobie. Jak pomóc takiemu małemu dziecku. On jeszcze niewiele mówi więc nie powie co go boli a rozdrażnienie i wpadanie w złość jest normalną cechą u tych dzieci. Czy ktoś ma taki problem i umie poradzić co robić Dziękuje za pomoc. mama Wojtusia
6 lata temu
0
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.